Fíni sú Slováci, ktorí sa počas sťahovania národov stratili...

Autor: Romana Dériková | 20.2.2012 o 21:07 | Karma článku: 16,78 | Prečítané:  8933x

...a záhadne sa objavili na severe. Inak si to neviem vysvetliť. Asi si ťukáte na čelo. Fíni? Čo má s nami spoločné národ, ktorý má Nokiu? Skvelý dizajn? Angry birds? Krajina inžinierov a sauny? To, že sú Slováci?

Ale prosím vás. Všetko vyššie vymenované je len deviácia spôsobená faktom, že Fínsko bolo súčaťou Švédskeho kráľovstva. Preto aj ten nezmysel pre rytmus a tanec. Inak je to skrznaskrz naša krvná skupina.

Samozrejme, keď sa na naše krajiny pozrie nezainteresovaný pozorovateľ, najväčší rozdiel, ktorý postrehne, je v jazyku. Preto si dovolím vás pozvať na krátku prechádzku fínskym jazykom. 
Napriek faktu, že fínčina vznikla obyčajným pridaním fenoménu artikulácie do dennodenného huhňania, je to jazyk vcelku zložitý. Keď však pochopíte základné pravidlá, akým spôsobom dávať dohromady huhňanie a artikuláciu, nie je až tak ťažké sa ho naučiť.
pridanie artikulácie do huhňania? ako to funguje?
Nuž, toto fungovanie si ukážeme na dvoch jednoduchých príkladoch:
Dobré ráno sa po fínsky povie hyvää huomenta. Teraz si predstavte ranné zívanie a brblanie si popod nos. Čo urobili naši severskí bratia? Pridali k tomu artikuláciu a povedali si "hej, toto znie dobre, to si budeme hovoriť ráno!"
Dobrú chuť sa po fínsky povie hyvää ruokahalua. A znova. Napchajte si ústa voľne pohodeným sobím mäsom a začnite vydávať zvuky. Tu sa už prejavila aj citlivosť pre lingvistiku! Všimnite si podobnosť. V obidvoch huhňaniach sa objavuje slovo hyvää, ktoré teda zaujalo status "dobrý" (ak by sa tu chcel obajviť jazykovedec a fínofil a opraviť ma: áno, jedná sa o partitívnu formu, ale to nášho čitateľa nezaujíma). Zo slovahalua spravili neurčitok haluta, ktorý znamená chcieť a ruoka začali používať pri pokrikovaní a ukazovaní na jedlo. Takže ako správni divosi si neprajú dobrú chuť, ale dobré jedlochcenie!

Toľko k rozdeliom a základným poznatkom o fínskom jazyku. Kde sú však tie podobnosti?

Fíni, rovnako ako Slováci, trpia komplexom menejcennosti. Ich heslom je: Nie je dôležité vyhrať, ale poraziť Švédov.
Fíni držia palce národu, ktorý hrá proti Švédsku a hlučne ho povzbudzujú s pivom v ruke. Fíni jedno leto milovali Slovákov, pretože sme porazili Švédov v hokeji a oni sa z toho tešili ako malé deti.
Podľa Fínov sú Švédi najhlúpejším národom celej Škandinávie a neustále si z nich robia srandu. Ale ako sa vyjadril môj fínsky kamarát:
"Vieš, my to robíme len preto, lebo všetci dobre vieme, že Švédi sú skvelí a vo všetkom lepší než my."

Dlho som žila v presvedčení, že Goťák, Helenka, Elán či iné šlágre u nás tak bodovali len preto, lebo nič iné u nás populárne byť nemohlo. Že dychovka (nie, dychovka nie je náš folklór. náš folklór je božská cimbálka!) je len výsledkom toho, že si ľudia nemohli ísť zatrsať na príjemný swing.
Tu vo Fínsku som zistila, ako veľmi som sa mýlila. Ako nám Fíni, naši severskí bratia, správne ukazujú, zlý vkus máme v krvi. Ako inak by som mohla vysvetliť fakt, že Fíni tu taktiež bodovali so šlágrami a hroznými tanečnými zábavami? Že im jazz, swing, či rock´n´roll nič nehovorilo, hoci slobodne mohlo?
A mimo iné! Slováci a Fíni sú jediné národy, ktoré majú vlastné verzie tanga. Tango so slovami! Určené predovšetkým na vidiecke zábavy, prirodzene.

Fíni rovnako ako my milujú obzerať ľudí. Kráčate po ulici, vypleštia na vás oči a prinútia vás sa zamyslieť, či máte čokoládu na čele alebo čo. Vstúpite do podniku, všetky hlavy sa otočia a skontrolujú, kto vošiel. Zízanie je nám, slovenskofínskym bratom, veľmi veľmi blízke.

Fíni žijú heslom ak je to zadarmo, chcem to!
Asi to vyzerá zvláštne, že niečo také robí národ, ktorého priemerný plat by u nás spôsobil masové nakupovanie kaviáru a následné rituálne kaviárové kúpele, ale holt, sú to naši. 
Koncert zadarmo? Sú tam, aj keď sa im nepáči hudba.
Panák zadarmo? Vypijú ho, aj keď im nechutí.
6 eur za obed, ktorý si môžu doložiť? Doložia si aj desaťkrát, hoci si už dávno museli rozopnúť gombík na nohaviciach.

Fíni radi holdujú alkoholu, nehanbia sa za to a nezabráni im v tom ani čiastočná prohibícia a obrovské dane. Keď vyhrajú v hokeji a topguy z manažérskeho hokejového zoskupenia vychádza z lietadla, nadšene sa opilecky skotúľa dole schodmi a vyobjíma prezidentku. Pred kamerou. Nie nadarmo je najobľúbenejšia fínska hra nasledujúca:
Dvaja Fíni si kúpia dve fľaše vodky a vypijú ich v saune. Jeden z nich saunu potom opustí a druhý musí hádať, ktorý z nich to bol.
A aj Fínov potrebujete päť na výmenu žiarovky. Jeden drží žiarovku a ostatní pijú, kým sa nezačne točiť miestnosť.

Jednoducho, ak hľadáte krajinu, kam sa presťahovať a ktorá nebude až tak kultúrne vzdialená Slovensku, Fínsko je tá správna voľba! Veľkou výhrou je dokonca aj to, že Fíni nepoužívajú slovo prosím (ole hyvä je také to prosím, čo sa používa, keď vám niekto poďakuje), takže v bare bez akýchkoľvek okolkov iba zakričia Olutta! (pivo) a sú šťastní. Och a nemajú servis v podnikoch, takže tam veselo môžete sedieť a obsmŕdať a nikto vás nevyhodí len preto, že nič nepijete. A to Fíni radi využívajú. Čo by za to ich slovenskí bratia dali!

No posúďte. Čistá Rysavá jalovica:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?