Rady pre stopárov-cestovateľov (5)

Autor: Romana Dériková | 9.6.2011 o 20:43 | (upravené 9.6.2011 o 21:06) Karma článku: 4,28 | Prečítané:  647x

Už viackrát sa mi stalo, že som sa s niekým zarozprávala, nejak zo mňa vypadlo, že som teda nadšený stopár-cestovateľ, na čo mi dotyčný odpovedal prosté: "Máš to jednoduché, si dievča, ja som sa raz pokúšal stopovať a nič z toho..." Na to mám už pripravenú otázku: "A kde si stál?" Táto časť je iba rýchlym sprievodcom k tomu, čo mnohí ignorujú. A teda, ako vyzerá správne miesto na stopovanie?

Ono sa to ľahko hovorí: si dievča... šoféri sú väčšinou chlapi, preferujú ženskú spoločnosť... Áno, niekedy to je pomocný faktor, ale niekedy zas vôbec. O tom, na aké typy sa šoféri delia (a že to bude veľa typov!) sa pozrieme nabudúce. Teraz si postačíme s konštatovaním, že pohlavie väčšinou nemá o nič väčší vplyv na to, či vás šofér vezme, ako to, či prší.

Omnoho väčší (a často rozhodujúci) vplyv má však to, kde stojíte a snažíte sa prinútiť zastaviť auto.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým? 

Že vás musí byť zreteľne vidno, aby šofér mal čas si vás prehliadnuť a rozhodnúť sa, či sa s vami zavrie vo svojom aute?
Že tam má byť miesto, aby vám šofér zastavil?
Že na miestach, kde idú autá pomaly (za križovatkami, za kruhovými objazdami a podobne...), vám šofér zastaví ochotnejšie, než keď má vytúrovanú rýchlosť?
Že najlepšie je stáť na výpadovke, o ktorej viete, že dlhé kilometre pôjdu autá väčšinou vaším smerom? 
Že na diaľniciach je zakázané stopovať? (už mnohokrát som sa stretla s názorom, že diaľnica je najlepšia, lebo tade autá idú rýchlo a je ich tam veľa. hovno riť. aj keby bolo na diaľnici dovolené stopovať, tak mi povedzte, ktorý šofér vás zahliadne pri vysokej rýchlosti a to tak, aby stihol zareagovať, zastaviť a tak podobne? a komu by sa chcelo zastavovať, keď je rozbehnutý? a hlavne to je nebezpečné, lebo si vás fakt nemusia všimnúť.)

Že niekedy sú malé vedľajšie cesty lepšie ako tie frekventované? To pretože šofér vie, že dlho dlho dlho nič tade nepôjde, tak vás radšej vezme on, než by vás tam nechal čakať ďalšiu hodinu na iné auto.
A že ak chcete stopovať na odpočívadlách, tak jedine na frekventovaných?

Naozaj to nie je len tak, že sa niekam postavíte a vytrčíte palec, nadávajúc na šoférov, že sú debili, keď vám nezastavia. Alebo nadávajúc na vaše pohlavie. 

A keďže v cudzích veľkomestách sa ťažko hľadá miesto na stopovanie, tak našťastie existujú veľmi nápomocné stránky, ako je napríklad HitchWiki.org, ktorej vďačím za to, že sme sa dokázali bez problémov dostať z každého veľkého mesta stopom.

Zároveň si ako stopár musíte dávať pozor na to, kde vás šofér vysadí. Niekedy sa šofér snaží byť nápomocný a je presvedčený o tom, že pozná super miesto na stopovanie. Z vlastných skúseností vám môžem povedať, že to tak väčšinou nie je. Možno je tam rovinka, ale je to za zákrutou alebo tam autá idú príliš rýchlo alebo to je nejaké málo frekventované odpočívadlo, kde skysnete na tri hodiny. Musíte vedieť šoférovi vysvetliť, aké miesto potrebujete a dobre si obzrieť, kde vás chce vysadiť. Lepšie je nechať sa vysadiť o niečo skôr na dobrom mieste ako neskôr na mieste, kde vám niečo zastaví len pri veľkom šťastí. 

A tak.

Takže ešte raz. Ak mi nabudúce budete chcieť tvrdiť, že stopovanie je blbosť a šoféri zastavujú len ženským, tak sa zamyslite nad tým, čo všetko ste urobili pre šoféra, aby sa mu ľahko zastavovalo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?