Rady pre stopárov-cestovateľov (3)

Autor: Romana Dériková | 2.4.2011 o 21:19 | Karma článku: 4,64 | Prečítané:  619x

Už ste sa rozhodli, že vyrazíte na dlhší stop-výlet niekam do zahraničia alebo čo i len po Slovensku, stojíte pred otvoreným batohom, hľadíte do peňaženky a uvažujete, čo budete jesť? Žiť na rožkoch a paštétach možno niekto zvládne, ale treba si uvedomiť aj to, že stopovanie nie je zrovna činnosť, na ktorú nepotrebujete energiu.  Často budete napríklad šlapať dlhé cesty s niekoľko kilovými batohmi na chrbte. Môže sa stať, že sa necháte vysadiť na fakt hlúpom mieste, kadiaľ veľa áut nechodí, a vtedy je lepšie napredovať peši. /ne/znalosť kraja vám to síce nevylepší, ale možno sa dostanete na nejakú dobrú križovatku. Aj keď vychádzate z veľkomesta, tak počítajte s dlhou chôdzou - buď sa stratíte /ako my za Parížom/ alebo na dobré miesto na stopovanie nejazdí MHD a proste tam treba došlapať /za Bergenom sme veľmi dlho šlapali povedľa diaľnice, kým sme našli normálnu hlavnú cestu/. Jednoducho - čo si zabaliť, aby celé vaše úspory na cestu nešli na jedlo vo fast foodoch/reštauráciách a zároveň aby ste furt netlačili suché rožky?

Mám pre vás dobrú správu na úvod. Mnohí šoféri vás radi pozvú na jedlo. Aj preto, aby s vami strávili viac času a povypytovali sa vás alebo preto, že ste im sympatickí a chcú vám pomôcť alebo jednoducho preto, že sami kedysi takto stopovali. NEODMIETAJTE TO!
Možno si mnohí z vás pomyslia, že odmietnuť je slušné, lebo veď čo má za vás čo platiť cudzí človek. Alebo si pomyslíte o šoférovi, že to je nejaký úchyl/debil/neviemčo, čo vás chce nalákať na to, že vám niečo zaplatí. (v tom prípade sa opýtajte sami seba: prečo som k nemu liezol do auta, keď si teraz myslím, že je úchyl, len za to, že ma pozýva na jedlo?) 
Okrem toho, že sa najete, získate medzi sebou akýsi lepší vzťah, ktorý sa v aute vytvoriť nedá (očný kontakt, živšie gestikulovanie, iné prostredie, šofér je uvoľnenejší a správa sa inak) a možno zistíte, že vás vezie neskutočne zaujímavý človek.

Avšak je jasné, že nie každý šofér vás niekam pozve. Takže sa zas a znova vraciame k pôvodnej otázke: čo si zabaliť?

Také tie základy, ako štangel salámy, cukríky, zopár paštét, keksíky a podobne, to poznáte z festivalov a školských výletov.
Ďalej je veľmi výhodné so sebou zobrať napríklad instantné nudlové polievky. Stačí ich zaliať na nejakej čerpacej stanici horúcou vodou (k tej sa dostanete napríklad v automate na kávu a čaj).
Pokiaľ viete, že budete prespávať niekde, kde sa nachádza kuchyňa, nezabudnite si zabaliť so sebou aj cestoviny (do Švédska sme so sebou viezli riadnu zásobu špagiet a ako sa hodili!) či napríklad balíky olív (teraz sa môžete smiať - my sme sa tiež rehotali, keď sme v Tescu nahádzali do vozíka asi 10 balíkov olív -, ale na vás to príde, keď ich oceníte!).

Na ceste dokupujte zeleninu (najlepšie napríklad papriku, uhorku a mrkvu) a samozrejme pečivo.

V ostatnom sa riaďte podľa krajiny, kde sa nachádzate. Vo Francúzsku sa nám oplatilo nakupovať syry, vo Švédsku a Nórsku sa nám podarilo nájsť lacné konzervy s tuniakom (už stačil len cesnak a tá naša super zelenina a špagety a olivy a mali sme super študentskú večeru).

Takto vás jedlo nevyjde až tak draho, hladovať nebudete a budete zvládať aj behy cez šesťprúdovú diaľnicu (dôrazne NEODPORÚČAM. snažil sa ma na to nahovoriť kamarát, ja som ho zasa 15 minút prehovárala na to, aby sme radšej našli most).

A hlavne ušetríte peniaze na super vymoženosti ako je hnusné švédske pivo či jazzový koncert s predraženým vínom v Nórsku a fľaša Malibu na rozlúčku s kamarátmi v Breste.

 

 

no a keďže je tento článok tak trochu tak nemastná neslaná faktická nuda, dáme si na záver tématickú piesonku :)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?